Kaj izbrati za sprejem TV signala: DVB-T, DVB-S, DVB-T ali IPTV?

Kakšne so prednosti in slabosti različnih možnosti sprejema oz. katero opcijo izbrati za sprejem TV signala: DVB-T, DVB-S, DVB-T ali IPTV?

V preteklosti se je televizijski program običajno sprejemal preko hišne antene. Izjema so bili le posamezniki, ki so za sprejem uporabljali satelitsko anteno. Danes obstaja veliko alternativ. Ob malce zastarelih, prizemni (DVB-T) in satelitski (DVB-S), sta na voljo še kabelska (DVB-C) in IPTV. Kakšne so natančne razlike v sprejemu televizijskega signala in kateri viri so najbolj primerni za katere potrebe? Kakšne so prednosti in slabosti različnih možnosti sprejema oz. katero opcijo izbrati za sprejem TV signala: DVB-T, DVB-S, DVB-T ali IPTV?

Sprejem televizijskega signala preko kabelske povezave

Sprejem preko kabelske povezave (DVB-C) je najbolj priljubljen vir za sprejem v Evropi. Dober primer je tudi Nemčija, kjer skoraj 50 odstotkov gospodinjstev spremlja televizijski program preko kabelske povezave. Trije največji kabelski ponudniki v Nemčiji so trenutno “Kabel Deutschland*“, “Unity Media*” in Kabel BW. Slovensko tržišče s kabelskim omrežjem, trenutno skoraj v celoti upravlja “Telemach*“.

DVB-T, DVB-S, DVB-T ali IPTV

Kakšne so prednosti in slabosti različnih možnosti sprejema oz. katero opcijo izbrati za sprejem TV signala: DVB-T, DVB-S, DVB-T ali IPTV?

Preden razmislite o kabelski televiziji, morate ugotoviti, ali je na vašem naslovu kabelska povezava sploh možna. Še vedno se najdejo mesta in regije, kjer ni primerne infrastrukture in zato kabelski priključek ni na voljo v vseh objektih.

 

Ima pa kabelska televizija precej prednosti pred ostalimi. Kabelski sprejem je bistveno manj občutljiv na motnje, kot satelitski sprejem. Tudi v slabem vremenu je sprejem televizijskega signala, na splošno, možen brez omejitev. Kabelska infrastruktura ne zahteva posebnih vzdrževalnih del, stroški vzdrževanja pa so praktično zanemarljivi.

Prednosti kabelske televizije: velika izbira kanalov, naraščajoča ponudba HD programov, zelo nizki stroški vzdrževanja in servisiranja.

Slabosti kabelske televizije: mesečna naročnina, ni na voljo povsod, manjša izba postaj, kot je to pri satelitski televiziji.

Sprejem televizijskega signala preko satelita

Televizija preko satelitske antene (znana tudi pod imenom DVB-S), je po številu uporabnikov, tik za kabelsko televizijo. Ko je tak sistem enkrat kupljen in nameščen, je to najcenejši vir sprejema. Torej, potrebna je vsaj eno satelitska anteno, pripadajoči kabli in sprejemnik. Sprejemnik sicer ni več potreben pri večini sodobnih televizorjev, ki že imajo vgrajen satelitski sprejemnik. V nasprotnem primeru je treba  sprejemnik kupiti ločeno.

Močan dež, sneg in nevihte, povzročajo motnje pri sprejemu satelitskega signala. Poleg tega lahko na sprejem, negativno vplivajo tudi drevesa in druge ovire.

Velika prednost satelitske televizije, da deluje tudi brez dodatnih pristojbin. Satelitska televizija je zato pogosto promovirana, kot “brezplačna”, vendar to ni povsem res. Dejstvo, da so naprave izpostavljene vremenu, lahko povzroči stroške vzdrževanja in napake. Tudi plačljivi televizijski kanali, kot je na primer Sky in večina HD programov, so vezani na naročnino, enako, ko je to pri kabelski televiziji.

Satelitski sprejem ponuja najrazličnejše kanale. Poleg nacionalnih televizijskih kanalov, so na voljo tudi številni mednarodni kanali. Kdor želi dodatne zasebne programe in HD kanale, ki so kodirani, mora plačati ustrezno pristojbino.

Prednosti satelitske televizije: zelo veliko število kanalov, številni HD kanali, možnost uporabe tudi brez naročnine.
Slabosti satelitske televizije: namestitev v najetih stanovanji, je praviloma prepovedana, težave ob slabem vremenu, visoki stroški vzdrževanja.

TV sprejem preko interneta – IPTV (Internet TV)

Najnovejša izmed vseh naštetih, je tako imenovana IPTV. Gre za tehnologijo, ki še ni zelo razširjena in zaenkrat pokriva le manjši delež gospodinjstev. Za IPTV je potrebna hitra širokopasovna internetna povezava. Poleg tega je potreben IPTV Set Top Box (sprejemnik), ki posreduje televizijski signal iz interneta, na televizijo.

Ena izmed največjih prednosti IPTV je, da je ogled TV kanalov, mogoče brez težav sprejemati, poleg televizorja, spremljati tudi na pametnih telefonih in tabličnih ali stacionarnih računalnikih. Poleg tega IPTV ponuja Video-on-Demand (video na zahtevo). Tako je mogoče programe ali filme gledati kadarkoli. Poleg tega so na voljo še mnoge druge funkcije.

Prednosti IPTV: zelo široka ponudba kanalov, interaktivne funkcije, video na zahtevo.
Slabosti IPTV: zahteva visoko pasovno širino in stabilno linijo in mesečno naročnino.

TV sprejem preko digitalne prizemne televizije (DVB-T).

DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) se, podobno kot satelitska televizija, oglašuje kot domnevna brezplačna televizija. V primeru DVB-T je vse, kar potrebujete, ustrezen DVB-T sprejemnik. Takšni sprejemniki so v trgovinah na voljo že za nekaj 10€, sodobnejši televizorji pa imajo tak sprejemnik že vgrajen. Dodatne pristojbine za uporabo praktično ni, glavna slabost DVB-T, pa je nizka raznolikost programov in pomanjkanje programov v HD kakovosti.

Prednosti DVB-T: nizki začetni stroški, brez pristojbin za uporabo in nobenih stroškov vzdrževanja.
Slabosti DVB-T: na izbiro je zelo nizko število kanalov, HD kanali pa praktično sploh niso na voljo.

Glavna stvar, ne glede na to, ali izberete DVB-T, DVB-S, DVB-T ali IPTV, je odlična TV izkušnja.